26. 6. 2023

Ondřej Ilčík

Nyní něco zcela jiného

logo skst dubnany

Sportovní klub stolního tenisu fungující v Dubňanech již od roku 1935 bat

Článek v informačním občasníku Měú Dubňany

Níže uvedený článek vyšel v červnu 2023 v občasníku Z RADNICE, který vydává Měú Dubňany. Autoři Ondra a Aleš.

Pohled v rámci ČR
    Stolní tenis je v České republice velmi oblíbeným sportem. Hráčskou základnu tvoří okolo 27000 členů, kteří jsou organizováni v celkem 1255 klubech. To znamená, že se za míčkem lítá skoro v "každé druhé" dědině.
    Sezóna mládeže probíhá v období od září do června. Děti v jejím průběhu absolvují ve svých kategoriích několik bodovacích turnajů, ve kterých sbírají body do konečného pořadí. Sezóna dospělých probíhá zhruba od října do konce března. Dospělí hrají klubové soutěže, ve kterých nastupují proti sobě jednotlivá družstva o 4 hráčích. Hraje se až 16 zápasů dvouher a 2 čtyřhry. Co vyhraný zápas, to bod pro družstvo. Vítězem utkání se stává ten tým, který dosáhne 10 bodů. Celé utkání může skončit také remízou 9:9. Díky velkému počtu úrovní soutěží od celorepublikových až po okresní se dá stolní tenis začít hrát a aktivně provozovat téměř v jakémkoliv věku.

Historie v Dubňanech
    Oddíl stolního tenisu v Dubňanech byl založen roku 1935. Podle dostupných zdrojů za svou dlouhou historii funguje bez přerušení. Dokonce i v těžkých válečných letech, kdy byly svazem organizované soutěže přerušeny, tehdejší hráči sehrávali přátelská utkání s okolními celky. Po skončení války a obnovení soutěží začínala družstva v nejnižších okresech, ze kterých se postupně probojovávala do soutěží vyšších.
    V průběhu let se hrávalo na nejrůznějších místech od sálů restaurací přes obecní tělocvičny až po sokolovnu. Od roku 1988 získal oddíl stálou hernu na Malé straně v prostorách bývalé restaurace Baník. Není divu, že pravidelné tréninky, zapálení dospělí a rostoucí mládežnická základna vedla k řadě úspěchů. Družstvo žen se dokonce probojovalo do nejvyšší české soutěže extraligy a v sezóně 1997-1998 ji vyhrálo.  V následujích letech pak ještě skončilo 2x druhé.
    Do května roku 1997 vystupoval stolní tenis v Dubňanech pod hlavičkou TJ Baník Dubňany, ale právě v tuto dobu došlo k osamostatnění oddílu a tak pod novým názvem SKST Dubňany (Sportovní klub stolního tenisu) vystupuje dodnes.

Současnost - dospělí
    O současném stolním tenise se dá uvažovat od roku 2003, kdy se oddíl přestěhoval na nově vybudované Sportcentrum Želva. Z 90 let bylo na co navazovat a také o co se opřít a tak "A" družstvo mužů hrálo stabilně soutěž divizi,  "B" družstvo se drželo v krajském přeboru. Muže pak doplňovala ještě družstva "C" a "D" v okresních soutěžích. Družstva žen hrála od divize až po soutěže ligové. V letech 2011 až 2014 hrála děvčata opět nejvyšší českou soutěž – extraligu. Světlé chvilky bohužel vystřídaly ty méně světlé. Řada po sobě jdoucích problémů vyústila v propad družstev až do okresních soutěží.
    Aktuální vedení se snaží o obrodu a stabilizaci oddílu. Máme ambice probojovat se do vyšších soutěží a chceme více pracovat s mládeží. Cíle se nám vesměs plnit daří. Poslední tři sezóny se “A“ tým mužů umístil v dané soutěži vždy na prvním místě a postupoval tak do soutěží vyšších. I v letošním roce tento tým skončil v Krajské soutěži I. třídy na prvním místě. Letos však byla experimentálně zařazena po základní části sezóny ještě nadstavba ve formě play-off, ve které se utkaly čtyři nejlepší celky tabulky. Bohužel se nám v play-off nezadařilo tak, jako v průběhu celé sezóny a jedno postupové místo jsme pro sebe nezískali. Nezbývá než se pokusit zase příští rok. Zato “B“ tým díky posilám bude mít ještě šanci získat vyšší soutěž díky jednomu volnému místu. Pokud by se to podařilo, tak příští sezónu, ač ve vyšší soutěži, by byli určitě horkými favority na postup.

Současnost - mládež
    Naše děti trénují 2-3x týdně ve skupinkách podle výkonnosti a věku. Počty se v průběhu sezony různí, ale dá se říct, že tréninky navštěvuje pravidelně 15 - 25 dětí. Většina z nich také pravidelně absolvuje turnaje svých kategorií, na kterých získávají i cenné kovy. Mezi naše největší sběratele medailí patří Terka Ševčíková a Martin Šišovský. Terka se pingpongu věnuje výhradně, Martin hraje i fotbal. Takže pokud i Vaše ratolest už nějaký sport navštěvuje nebo hledá ten nejvhodnější, zkuste i ten náš. Třeba se ukáže, že právě zelený stůl se síťkou bude pro ni to pravé. Termíny tréninků i kontakty jsou na oddílovém webu www.skst-dubnany.cz.

                       

Ondřej Ilčík, 26. 6. 2023

26. 6. 2023

Ondřej Ilčík

Nyní něco zcela jiného

logo skst dubnany

Sportovní klub stolního tenisu fungující v Dubňanech již od roku 1935 bat