Historie Oddílu do r. 1999
Je obtížné v tak dlouhé histrorii jakou stolní tenis v Dubňanech má, získat nové informace z časů dávno minulých, protože pamětníků postupem let ubývá a nové zdroje se neobjevují. Následující text je převzat z knihy Dubňany minulost a současnost moravskoslováckého města vydané v roce 1999. Je tedy psán z pohledu konce 20. století.
Oddíl stolního tenisu
Oddíl stoního tenisu byl v Dubňanech založen roku 1935. Nejstarší generace hrála okresní soutěže v sestavě: MVDr. Jan Toman, Josef Grombiřík, Jaroslav Buriánek, Bedřich Švec, Josef Pekárek, Jindřich Růžička, ing. Karel Půček. V těžkých válečných letech se hrály pouze místní soutěže a přátelské zápasy se soupeři z blízkého okolí. Hrávalo se a trénovalo v sále hostince "Cetrál". Průkopníci tohoto sportu získávali do svých řad další adepty. Mezi nimi byli zejména: Slávek Černý, Josef Harca, Martin Ilčík, Vladimír Hroch, Slávka Barušová, a jejís estra Ludmila.
Po roce 1945 se znovu začal, neorganizovaně, hrát stolní tenis v tělocvičně TJ Sokol, od roku 1950 už se hráči zapojují do okresní soutěže. Velkým propagátorem tohoto sportu a organizátorem soutěží byl Vítek Ottoš. V letech 1855 až 1960 se hrávalo u Vlčků (bývalá pošta) a v letech 1961 až 1965 v sokolovně. Tady nastupovala mladší generace jako František Vašulka, Josef Přikryl, Ludovít Pobeška, Ivan Bošák, Jaromír Kubina, Josef Hořák, Marie Zelená-Rašková, Jaroslav Panák, Jaroslav Netušil, Vlasta Kolbingerová aj.
Od roku 1966 se začalo hrát ve zdejší tělocvičně "baník" (bývalý sál hostince U BLahů). V roce 1970 se probojovalo "A" družstvo mužů do krajského přeboru II. třídy ve složení Kubina Jaromír st., Gajda Josef, Hořínek, Halouzka Drahomír, Hořák Josef. V roce 1976 posílili družstvo mužů Vladislav Zabloudil a Zdeněk Jelínek (člen junior. družstva - mistra Evropy) a spolu s Jožkou Gajdou a Pavlem Fojtíkem vybojovali postup do nejvyšší soutěže jihomoravského kraje, a to do krajského přeboru I. třídy. V sezóně 1977-1978 obsadili v této soutěži 1. místo a postoupili do II. ligy. I když se tam udrželi jen rok, byl to mimořádný úspěch pro celé město. Vytvořil se tu dobrý kádr družstva ve složení Milan Břeský, bratři Jelínkové - Jirka, Zdeněk, Mirek, Vladislav Zabloudil a Drahoš Halouzka.
V období let 1980 až 1992 se oddílu dařila práce s mládeží. Sourozenci Kubinovi - Lenka a Mirek - získali tituly okresních přeborníků. K nim se přiřazují další mladí hráči, a to Jana Doležalová-Novotná, její sestra Alena (nyní Ševelová), Blanka Foldwáryová-Žůrková, Václav Kraml (v současnosti prvoligový hráč Spary Praha), Petr Dohnálek, Irena Jelínková, Šárka Weissbergerová, Lenka Jochová-Grdinová, kteří v sezóně 1982-1983 získali v soutěži olympijských nadějí v rámci ČSSR 4. místo a o rok později vybojovali dokonce 2. místo. V roce 1982 družstvo starších žáků ve složení Mirek Kubina, Vašek Kraml, Mirek Horný, St. Kofroň ml. vybojovalo titul krajského přeborníka a na přeborek ČR obsadilo 7. místo. Tyto úspěchy vynesly ty nejlepší žáky do pořadí v celostátáním žebříčku. Od 23. září 1988 mohli hráči stolního tenisu trénovat v nové herně ve zrekonstruované bývalé restauraci "Baník". Tam byl každý den zajištěn provoz a díky tomu se zlepšila i herní kvalita oddílu. Po roce 1989 se podílejí na dalších úspěších oddílu hlavně Stanislav Ševčík, Jaroslav Jurčák, ale především jejich dcery Katka a Dana, které spolu s Irenou Jelínkovou v roce 1991 vybojovali postup do II. národní ligy žen a v sezóně 1991-1992 zde obsadily 2. místo. Jen o vlásek jim unikl postup do I. národní ligy. Katka Ševčíková a Dana Jurčáková byly vyoko umístěny jak na žebříčku ČR, tak i na žebříčku ČSFR.
V sezóně 1993-1994 "A" družstvo žen skončilo ve II. lize na 1. místě a postoupilo do I. ligy. V sezóně 1995-1996 obsadily ženy "A" v I. lize 9. místo. V soutěžích jednotlivců získal oddíl v rámci okresu (zásluhou Juříka, Gasnárka, Harce, Horáka Pavla ml., Příkaské, Harcové) celkem 4 tituly přeborník okresu a 10 medailových umístění. Na přeborech ČR všech kategorií mládeže získala dvojice Gasnárek - Harca stříbrnou medaily ve čtyřhře st. žactva, ve dvouhrách obsadili Juřík a Gasnárek ve svých kategoriích 5. místo, navíc je Martin Gasnárek zařazen ve výběru širší reprezentace kadetů ČR. Všichni jmenovaní figurují v BTM (bodovací turnaje mládeže) ČR na předních místech a v bodovém hodnocení oddílu v rámci Jihomoravského kraje je oddíl na 2. místě.
Na jaře roku 1997 se všechny oddíly TJ Baník Dubňany osamostatnily a přešly na vlastní právní subjektivitu. Oddíl stolního tenisu si v předstihu vybavil všechny náležitosti k registraci a od 1. května 1997 vystupuje pod názvem SKST (Sportovní klub stolního tenisu) Dubňany. V hodnocené sezóně 1996 - 1997 měl oddíl 20 družstev ve všech soutěžích - od okresu až po nejvyšší soutěž v ČR. V sezóně 1997-1998 má oddíl 24 družstev, z toho 8 dospělých a 16 mládeže. Ženy "A" hrají druhou sezónu nejvyšší soutěž v ČR - extraligu a obsadily v ní 1. místo. V soutěži o titul mistra republiky se umístily na 5. místě ze 6 družstev. Ženy "B" skončily v nejvyšší krajské soutěži na 3. místě. Ženy "C" jsou v krajské soutěži po jejím skončení na 1. místě. Muži "A" v krajském přeboru II. skončili na 1. místě a postoupili do divize. Muži "C" jsou v okresním přeboru na 1. místě a postoupili do okresní ligy. Muži "D" skončili v okresním přeboru na 9. místě a muži "E" obsadili v okresní soutěži 3. místo.
V současné době je v oddíle stolního tenisu registrováno 80 členů. Z toho je 22 mužů, 9 žen, 4 dorostenci, 3 dorostenky, 27 žáků a 15 žaček. V této sezóně 1997-1998 řídí oddíl stolního tenisu sedmičlenný výbor. Jeho předsedou je Josef Hořák, místopředsedou Miroslav Juřík, jednatelem a vedoucím "C" družstva žen Mgr. Cyril Příkaský, trenérem a vedoucím "A" družstva mužů je Vlastimil Jakubíček, hospodářem a vedoucím "B" a "C" družstva mužů je ing. Milan Hrbáček, vedoucím "D" a "E" družstev mužů je Pavel Horák, vedoucím "A" družstva žen je Stanislav Ševčík, vedoucí družstva žen "B" je Lenka Hamšíková. Základnu oddílu mládeže má na starosti Natálie Andrašíková, profesionální trenérka. Průměrně dvakrát do roka pořádá oddíl stolního tenisu pro mládežnické kategorie turnaje v rámci ČR a kraje, krajské přebory mladšího žactva, okresní přebory staršího žactva a dorostu. Provoz oddílu stolního tenisu je po všech stránkách velmi náročný a neobejde se bez finanční podpory místních a okolních sponzorů. Patří k nim: ZERA Ratíškovice, NOEL Rohatec, Pivnice RADEGAST, Restaurace koupaliště p. Kolařík, Obuv a drogerie p. Horák, MěÚ Dubňany a Soukromá farma Navrátil.
Současná vysoká úroveň stolního tenisu v Dubňanech je výsledkem třicetiletté svědomité práce a úsilí vedoucího oddílu pana Josefa Hořáka, jednotlivých vedoucích soutěžních družstev a celého trenérského týmu. Jejich společnou zásluhou se Dubňany dostaly do povědomí široké sportovní veřejnosti České republiky.